Microsoft er for sløv med Vista-redskaber

Nok er Vista udkommet, men få virksomheder har tillid til det nye styresystem.

I modsætning til de fleste større organisationer, planlægger University of Oklahoma at bruge Windows Vista på mere end en fjerdedel af sine 65.000 PC'er inden for det kommende år.

På grund af universitetets planer om at omlægge deres system tidligt er administrerende direktør Dennis Aebersold allerede velbevandret i det nye styresystems aktiverings-egenskaber.

Aebersold er skuffet, fordi Microsoft endnu ikke har udgivet sit Volume Activation Management Tool, som skolen skal bruge for at kunne anvende en proxy-server, der kan aktivere flere Vista-maskiner centralt gennem en enkelt forbindelse til Microsofts systemer.

Bekymret over aktiverings-metode

For at imødekomme Microsofts krav om, at Vista skal aktiveres på systemet inden for 30 dage, må universitetet også bruge en intern værtsservice, Key Management Service, udviklet af Microsoft til at støtte den automatiske aktivering.

Matt Singleton, universitetets it-direktør, er bekymret for denne aktiverings-metode. Han siger, at Microsofts KMS ikke tilbyder nogen bruger-baseret autoriseringscheck, der ellers ville give de studerende mulighed for at logge på systemet fra deres egne computere, såvel som universitetets maskiner.

Det kan Vista ikke klare, som det ser ud nu, så universitetets it-afdeling bliver nødt til at omprogrammere deres firewalls for at sikre, at der er adgang til systemet for de autoriserede brugere.

- Vi tror, at den nye aktiveringsproces kan blive nyttig til adgangskontrol, men de eksisterende redskaber er ikke ordentligt færdige og burde desuden være frigivet noget før, siger Aebersold.

Kommer til marts

En talsmand fra Microsoft siger, at Volume Activation Management Tool (VAMT) efter planen skal udgives i marts. Hun fortalte, at den indeholder en version af Microsofts Multiple Activation Key (MAK) teknologi, der fungerer på en proxy-server, samt andre redskaber som producenten endnu ikke har frigivet.

Microsoft udgav Vista til dets volume license kunder d. 30. november og påstod i en markedsførings-kampagne, at der ikke var nogen grund til at vente med at bruge det nye styresystem. Men på grund af en del af Microsofts anstrengelser for at bekæmpe pirat-kopiering går styresystemet i en slags dvale, hvis aktiveringen og autoriseringen ikke er afsluttet inden for 30 dage.

- Eftersom de fleste større virksomheder bruger mellem 12 og 18 måneder på at teste og afprøve et styresystem, generer de nok ikke så mange ved ikke at have alle redskaberne klar endnu. Selvfølgelig er det ikke godt at besvære dem som virkelig gerne vil tidligt i gang med at bruge Vista, lyder det fra Microsoft.

Brugere har endnu en aktiveringsmulighed – MAK til individuelle computere. Med denne tilgang skal hver eneste PC enkeltvis tilsluttes servere hos Microsoft via internettet eller gennem en telefonforbindelse for at aktivere Vista. Men store virksomheder vil typisk foretrække at deres medarbejdere kobler op gennem interne servere.

Venter på servicepakke

Bill Lewkowski, administrerende direktør ved Metropolitan Health i Michigan, siger, at han ingen planer har om at bruge Vista før den første servicepakke med bug-løsninger bliver udgivet. Og de forsinkede volume activation redskaber er bare endnu et bevis på at store brugere bør undgå for tidlig omlægning til Vista, tilføjede han.

- Jeg kunne på ingen måde overhovedet drømme om at gå i gang med sådan et projekt, før alle redskaberne er klar. Det lyder alt sammen som om, at man bare beder om problemer og besvær, siger Lewkowski

Oversat af Ditte Thøgersen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere


Få fuldt udbytte af din Microsoft Dynamics 365 FO løsning

Få inspiration fra to spændende cases og viden om de tendenser, der giver dig helt nye muligheder for at optimere forretningen med Dynamics 365 FO.

13. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren