Universitetsreform styrker også it-anvendelsen

Københavns Universitet har de senere år spillet en nøglerolle i arbejdet med at integrere informations-teknologi på tværs af fagene. Dermed kan det nye superuniversitet blive helt afgørende for fremtidens it-anvendelse i Danmark.

ComputerViews: Det lykkedes i denne uge aktørerne i it-danmark, at overbevise politikerne om, at IT-Universitetet skal forblive en selvstændig institution.

IT-Branchen har arbejdet kraftigt på alle tænkelige linier for at sikre, at det unikke uddannelsesmiljø, som det allerede er lykkes at skabe på IT-Universitetet, nu kan udvikle sig til et reelt eliteuniversitet og levere it-kandidater i verdensklasse til glæde for it-branchen i Danmark.

Frygten var en sammenlægning med Københavns Universitet og det forkætrede datalogistudie, der i hele den politiske fase af universitetsfusionen gang på gang har fået tærsk fra næsten alle sider.

Med et stort frafald og en rekordlav søgning har datalogistudiet på Københavns Universitet da også en kæmpe udfordring, der ikke er blevet mindre af, at de studerende nu kan vælge mellem et udskældt datalogistudie og et innovativt elitestudie på nabouniversitetet.

Men nu er det så IT-Universitetet, der skal leve op til de tårnhøje forventninger om at være leverandør af elite-kandidater i it-fagene.

Det giver Københavns Universitet en enestående mulighed for at arbejde videre med at give it en central placering i alle andre fag.

En strategi som universitetet allerede er godt i gang med, men sjældent får anerkendelse for.

Gennem sammenlægningen med Danmarks Farmaceutiske Universitet og Den Kgl. Veterinær- og Landbohøjskole kan Københavns Universitet folde den strategi endnu bredere ud og blive helt afgørende som arnested for fremtidens it-anvendelse i Danmark.

ComputerViews er en ny analyseform herhjemme. Læs mere om ideen bag ComputerViews her

Hvis du har forslag eller kommentarer til emner, som du mener, at ComputerViews bør tage op til kritisk behandling, så send os en e-mail på computerviews@cw.dkdk.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere