ComputerViews: Et nyt analyseformat

ComputerViews er en journalistisk analyse designet til online-mediet, fordi den er kort og knivskarp.

ComputerViews er en kort og knivskarp analyse, der på få hundrede ord leverer både argumentation og konklusion på et emne, der er dagsaktuelt eller en digital tendens.

Analysen er essensen af den viden, som Computerworlds journalister har samlet på et bestemt område gennem mange timers research og artikelskrivning.

Det er journalist Poul Funder Larsen, der har skabt konceptet for Computerworld efter inspiration fra den britiske kollega Hugh Dixon.

En fordanskning

Inden Poul Funder Larsen kom til Computerworld i maj 2006, havde han arbejdet flere år i udlandet for udenlandske medier, senest for nyhedsbureauet Dow Jones i den ukrainske hovedstad Kiev.

- ComputerViews er en fordanskning af Hugh Dixons tanker om korte, koncise og indsigtsfulde mini-analyser med en klar vinkling og gerne en præcis rettet brod, forklarer Poul Funder Larsen.

Hugh Dixon udviklede først analysen til den britiske erhvervsavis Financial Times, hvor formatet i dag anvendes flittigt under titlen Lex både i den trykte avis men navnlig i Financial Times online aktiviteter med to daglige nyhedsbreve.

Hugh Dixon forlod senere Financial Times og startede onlinetjenesten BreakingViews, der dagligt leverer mellem 10 og 15 af disse journalistiske analyser designet til online læsning.

BreakingViews har målrettet sine analyser til professionelle erhvervsfolk med behov for en hurtig men troværdig konklusion på begivenheder i den aktuelle strøm af erhvervsnyheder.

ComputerViews vil levere analyser målrettet digitale professionelle, der har behov for en troværdig men hurtig konklusion på begivenheder i den aktuelle strøm af it-nyheder fra både erhverv, samfund og teknologi.

- ComputerViews er en god måde at tilføje analytisk værdi til vores produktion og kvalificere vores journalistiske dækning af specifikke nyheder ved at komme et spadestik dybere, siger Poul Funder Larsen.

ComputerViews vil dukke op dagligt på Computerworld Online og ugentligt i avisen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis