Sort år for Tech Data med million-tab

Med et underskud på 46,7 millioner kroner har Tech Data slået sin egen rekord i dundrende underskud. Opkøb og flytning får skylden.

Bølgegangen i Tech Data fortsætter.

Store underskud afløses af mindre overskud, der hurtigt forvandles til underskud igen, og således også i regnskabet 2005/2005, der netop er afleveret til Erhvervs- og Selskabsstyrelsen.

Her slog Tech Data sin egen rekord i underskud fra 2001/2002 på 33,4 millioner kroner med godt 13 millioner kroner, så sidste regnskabsårs underskud kom op på 46,7 millioner kroner.

Overtagelse koster

Sidste år lavede Tech Data et mindre overskud på 2,2 millioner kroner.

Selskabet peger blandt andet på overtagelsen af Azlan og flytning af lageret til Sverige som hovedårsagerne til det store underskud.

Flytningen af lageret har dog også efterladt Tech Data med en økonomisk bet, da selskabets har lejeforpligtigelser frem til 2011, hvilket belaster Tech Data med yderligere 14,7 millioner kroner.

Tech Data peger desuden på problemer med indførelse af nyt regnskabssystem SAP R3, hvilket angiveligt har kostet selskabet fire millioner kroner.

Selve omsætningen i Tech Data steg med 18 procent fra 1,96 milliard i 2004/2005 til 2,3 milliard i 2005/2006, men især ekstraordinære udgifter på i alt næsten 110 millioner kroner sendte bundlinien ned på de 46,7 millioner kroner i det røde felt.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra administrerende direktør i Tech Data, Hans Vitalis.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere