Sjællandske Dankort-terminaler ramt af TDC-fejl

En række sjællandske Dankort-terminaler er ramt af driftsproblemer. Bankernes betalingsformidler PBS skyder skylden på TDC, der siden mandag har haft problemer med forbindelserne.

En stribe Dankort-terminaler har siden mandag aften været plaget af uregelmæssigheder. Problemerne berører terminaler i en række storkøbenhavnske kommuner.

Ifølge bankernes betalingsformidler PBS er det telegiganten TDC, der skaber problemer og har gjort det siden mandag aften.

- Alt kører som det skal hos PBS, men TDC har været ramt af kabel og linjefejl siden i går, og er det stadig i dag. Det giver problemer på en del terminaler i området omkring Købehavn i perioder, siger kommunikationschef Pernille Kylling, PBS.

Ifølge TDC Erhverv er der blandt andet problemer i Bagsværd, Ballerup, Glostrup, Greve, Hundige, Hørsholm, Karlslunde, Nærum, Tåstrup og Vallensbæk.

TDC's problemer med ADSL- og Dankort-forbindelserne i områderne hænger angiveligt sammen med tordenvejret mandag.

TDC oplyser tirsdag formiddag, at problemerne nu skulle være rettet.

Ifølge TDC er det et defekt ATM-kort, der har skabt bøvlet. En udskiftning af kortet mandag aften løste imidlertid ikke i første omgang problemerne.

Nu er det oprindelige kort derfor igen i drift, og det skulle nu ifølge TDC virke, selv om der fortsat kan være mindre forstyrrelser frem til kortet udskiftes med et nyt onsdag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere