Stjålne personnumre misbrugt til online-spil

Mindst 600 personer har i Sydkorea fået deres navn og personnummer misbrugt til at oprette spilkontoer til blandt andet Lineage 2, oplyser firmaet NCsoft.

Det sydkoreanske spilfirma NCsoft, der blandt andet står bag de i Asien særdeles populære onlinespil Lineage og Lineage 2, efterforsker mindst 600 sager om brug af stjålne personoplysninger.

Selskabet har modtaget klager fra de 600 personer, som er blevet registreret som brugere i NCsofts spil ved hjælp af navn og personnummer.

- Det er første gang, vi har opdaget et så stort antal sager om navnemisbrug, siger en talsmand for NCsoft til avisen JoongAng Daily.

Mere end to millioner brugere

Lineage og Lineage 2 har tilsammen over to millioner brugere. I Sydkorea er det imidlertid ikke tilladt for den samme person at have mere end én konto til spillet.

Derfor er det sandsynligt, at de stjålne identiteter er blevet brugt til at oprette ekstra spilkontoer med henblik på at samle virtuelle genstande sammen for eventuelt at sælge dem videre.

Det er endnu ikke klart, hvorfra de stjålne navne og personnumre stammer. NCsoft vurderer ifølge JoongAng Daily, at de formentligt er stjålet fra en af de større portaler eller online-mødesteder.

De 600 sager er muligvis kun toppen af isbjerget, da mange formentligt ikke vil opdage, at deres personoplysninger er blevet brugt til registrering af spilkontoer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere