Musimi-køber på børsen for 493 millioner kroner

Norske Telio, som ejer det danske IP-telefonselskabet Musimi, vil børsnoteres i Oslo i løbet af forået, oplyser selskabets administrerende direktør Arild Nilsen.

Det norske IP-telefoniselskabet Telio vil børsnoteres på børsen i Oslo i løbet af først halvår af 2006.

Det oplyser selskabet administrerende direktør Arild Nilsen ifølge Computerworld Norge til Dagens Næringsliv.

Selskabet er Norges største udbyder af IP-telefoni og er værdisat til cirka 493 millioner kroner.

Ejer danske Musimi

I Danmark går norske Telio også under navnet Tellio. I 2004 købte nordmændene sig ind i det danske pionerselskab inden for bredbåndstelefoni, Musimi.

I juni sidste år overlod Musimi-stifteren Jens Davidsen selskabet fuldstændig til nordmændene. Efterfølgende oplevede kunderne i en periode store udsving i kvaliteten.

De tre grundlæggere af Telio - Arild Resen, Espen Fjogstad og Alan Duric - ejer i dag tilsammen 14 procent af Telio. De tre oplyser, at de ikke har planer om at forlade selskabet.

Ifølge Telios administrerende direktør Arild Nilsen skyldes børsnoteringen blandt andet, at der den seneste tid har været stor interesse for Telio fra hovedsageligt udenlandske investorer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere