Hører it-udstyr under våbenloven?

Politiet mener, at nordjyske Nordic Computer krænker våbenloven, når selskabet eksporterer it-udstyr til Iran. Selskabet er lodret uenig. Dets juridiske rådgiver varsler kamp til stregen, hvis det skulle komme til en retssag.

Den nordjyske it-distributør Nordic Computer står overfor en tiltale for ulovlig våbeneksport, fordi selskabet har solgt it-udstyr til en række iranske selskaber.

It-udstyr bliver regnet for følsomt udstyr, når det drejer sig om eksport til lande uden for EU og hører dermed under straffelovens paragraf 114E, som udspringer af en EU-regel.

Det har oprindeligt været Politiets Efterretningstjeneste, der har efterforsket sagen, som dog nu bliver kørt af politiet i Aalborg.

Her har man ifølge Børsen tilbageholdt udstyr, der har været på vej til Iran fra selskabets lager og leveret det tilbage til Nordic Computer.

Professor: Der bliver skudt over målet
Nordic Computer afviser ifølge Børsen, at der er tale om et lovbrud.

Selskabet mener ikke, at de servere og andet it-udstyr, der har været på vej til nogle banker i Iran, er omfattet af EU's regler om eksportkontrol.

Den holdning får ifølge CRN opbakning fra selskabets juridiske rådgiver, professor dr. jur. Erik Werlauff.

Han mener, at PET skyder over målet, hvis man ønsker at prøve den relativt nye paragraf 114 E.

Efter hans mening kræver en tiltale, at der blandt andet er tale om såkaldt dobbeltanvendelse af en teknologi, ligesom der skal være skærpende omstændigheder.

- Vi må se om der overhovedet bliver rejst tiltale. Ellers må vi kæmpe hele vejen i retten, siger han til CRN.

Nordic Computer køber som en række andre it-distributører store partier it-udstyr til billige penge rundt omkring i verden. Udstyret bliver dernæst solgt videre - igen til kunder verden over.

Selskabet blev egentlig etableret som brokervirksomhed i 1979, men er de seneste år begyndt også at handle med nyt udstyr.

Bruttofortjenesten gik frem med et par millioner kroner i 2004/05, mens overskuddet før skat faldt med mere end to tredjedele fra 2,2 millioner kroner til 0,7 millioner kroner.

Nordic Computer har indgået partnerskaber med Sun Microsystems, HP, Lenovo, IBM, Cisco, Hitachi Data Systems, Lexmark, OKI, VMware og Veritas.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel
White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis