Hæder til dansk Notes-hus

Det danske Notes-hus Opus Neo har netop opnået en finalistplacering ved dette års Lotusphere i Orlando, Florida. Opus Neo er blevet nomineret til en Lotus Award 2006 i kategorien “The Best Contextual Collaboration Solution”.

Nomineringen er tildelt på baggrund af produktet "Neo.Portal for Lotus QuickPlace" som er udviklet af Opus Neo. Opus Neo havde indsendt en kundecase for kommunesammenlægningen mellem Hillerød og Skævinge Kommuner.

Det er 12. gang, at der uddeles Awards fra Lotus og i år var Opus Neo den eneste danske IBM Business Partner, der opnåede en nominering.

Der var indsendt mere end 900 løsninger fra 31 lande, som deltog i 7 kategorier.

Administrerende direktør, Jan Zeuthen, er begejstret over at have modtaget finaleplaceringen, som han dog på rund af omfattende fly-problemer ikke selv kunne være ved præsentationen af.

- Det er fantastisk. Vi havde ikke turdet håbe på, at det kunne lade sig gøre. Der er dejligt, at selv et lille firma som vores kan gøre sig gældende på denne måde, siger han.

Øget opmærksomhed

Opus Neo har udviklet en samarbejdsportal til brug i projektarbejde, intranet og e-læringsmiljøer, og Jan Zeuthen håber at nomineringen vil kunne skabe så meget opmærksomhed omkring firmaet, at salget også vil stige.

- Her i 2005 har vi kunnet mærke en stigende interesse fra udenlandske kontakter, og det er allerede nu lykkedes at udbrede vores løsninger til udenlandske kunder i Sverige, Holland, USA og Hong Kong, siger han.

Opus Neo har fem ansatte og er stiftet af Henrik Winkel og Jan Zeuthen i 2001.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren