CRM og bogholderi skal tænkes sammen

Da aalborgensiske Advanced Music Service investerede i et CRM-system, var det vigtigt for direktør Thomas Baastrup, at det var en komplet løsning, der kunne bruges på alle niveauer i virksomheden.

Det handlede ikke kun om at få en online CRM-løsning, da direktør Thomas Baastrup skulle vælge produkt til sin virksomhed Advanced Music Service.

Den aalborgensiske grossistvirksomhed køber og sælger dvd'er, og det betyder, at hverdagen byder på masser af kundekontakt.

– Det handlede for mig om at få skabt en sammenhæng mellem samtalen med kunden og dens ordrehistorik. Jeg kunne godt lide CRM-måden at tænke på, siger Thomas Baastrup.

Han forklarer, at det var vigtigt at finde en løsning, hvor bogholderi, lagermodul og kommunikationen til sælgerne kunne integreres.

Langt billigere

Thomas Baastrup ledte med lys og lygte efter den løsning, der passede bedst til virksomheden og de krav han havde.

Han endte med at vælge en CRM-løsning, der var hosted og, hvor den ønskede integration var en mulighed.

– Jeg kiggede selvfølgelig også på de mere etablerede systemer, men der talte vi om millioner af kroner. Jeg valgte løsningen fra Netsuite, som er meget billigere per medarbejder, siger Thomas Baastrup.

Advanced Music Service har 10 brugere på systemet, hvoraf to er agenter, som har deres eget login.

– Vi skal ikke betale for en opdatering af en server, som vi selv skal have stående. Vi sidder bare med tynde klienter, som kommunikerer med en server i USA, siger han.

En komplet løsning

– Fordi vi kan se, hvilke samtaler vi har haft med kunden, hvornår vi har været på besøg, og hvilke varer han tidligere har købt, så er vi i stand til at yde kunden en bedre service. Og det er selvfølge også noget, vi vinder ved, siger Thomas Baastrup.

Hos Advanced Music Service er såvel lager som revision udflaget.

Lageret benytter et afskærmet login, så de selv kan printe eksempelvis pakkesedler ud fra de oplysninger, som ligger i systemet. Det sker uden at de samtidigt får adgang til alle mulige andre oplysninger.

Hos bogholderiet har de på samme måde adgang til firmaets system, men kun til ERP-delen, som er integreret med CRM-systemet.

– Det var lidt besværligt i starten. Vores tidligere revisor kunne ikke overskue det. Han sagde, at det svarede til at have købt en jumbojet, når man kun havde kørerkort til en traktor, siger Thomas Baastrup.

Netsuite vokser

Engelbrecht Consulting, der er nordeuropæisk partner for Netsuite, har den første periode siden introduktionen af Netsuite i Danmark målrettet mod potentielle forhandlere.

Administrerende direktør Christian Engelbrecht Kiaerulff fortæller at store it-beslutninger efter hans overbevisning ofte tager fra hen ved trekvart år.

– Det går fremad. Vi ligger i forhandlinger med tre nordeuropæiske systemhuse og med flere end 30 potentielle kunder. Der er typisk tale om virksomheder med mere end 10 samtidige brugere, siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere