Supercomputere kan være sikkerhedsrisiko

Klynger kan være lette ofre for Denial of Service angreb, som kan få IT-systemer og websites til at gå ned.

nyhed

Det er blevet populært og billigt at bygge supercomputere ved hjælp af klyngeteknologi, hvor mange almindelige skrivebords-pc'er sættes sammen. Supercomputere eller klynger bruges normalt til forskning, hvor almindelige pc'er ikke har regnekraft nok.

Men klynger kan være en sikkerhedsrisiko, da de kan være lette ofre for Denial of Service angreb, skriver nyhedstjenesten AustralianIT. Dermed kan IT-systemer og websites gå ned på grund af et bombardement af forespørgsler til systemet.

Hvis hver enkelt pc i en klynge har en individuel IP-adresse, så kan disse klynger udsættes for Denial of Service angreb. Normalt kan en firewall opspore et sådant angreb, da det kun udføres på en enkelt pc, men hvis der benyttes en klynge med mange pc'er, så har firewallen sværere ved at detektere et angreb.

Man kan anbringe klynger bag en firewall med en enkelt IP-adresse, men det kan gøre klyngerne langsommere. Desuden kan man bruge andre sikkerhedsmekanismer end firewalls til overvågning af computerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel