Jyske elselskaber i angreb på Dansk Bredbånd

MidtVest Bredbånd har indgået et tæt samarbejde med norske Lyse om at skabe sin egen indholdsplatform til tv, telefoni og internet. Aftalen er et direkte angreb på Dansk Bredbånd og en bredside mod tanken om åbne net.

De syv forsyningsselskaber i MidtVest Bredbånd vil selv levere internet, telefoni og tv, når deres fibernet om kort tid åbnes for de første af omkring 200.000 husstande i Midt- og Vestjylland.

Bredbåndsselskabet afslørede på et pressemøde tirsdag et tæt partnerskab med norske Lyse Tele, som var blandt pionererne til at tilbyde elkunderne en samlet pakke med net, telefoni og tv.

Dermed har MidtVest Bredbånd ikke blot givet tommelfingeren nedad til tanken om åbne net, hvor alle kan levere indhold, men også sat et direkte angreb ind på Dansk Bredbånd, som leverer tjenester og indhold til flere elselskaber.

- Problemet med Dansk Bredbånd er, at selskabet har ejere, der ikke er sat i verden for at drive bredbånd, men for at sælge deres aktier med størst mulig fortjeneste. Det kan blive solgt til vores konkurrenter, og den risiko tør vi ikke tage, siger Svend-Erik Jensen, administrerende direktør for MidtVest Bredbånd.

Dansk Bredbånd er ejet af Dansk Kapitalanlæg, ATP og Innfond foruden Energi Fyn og NEF Fonden.

Vil samle branchen

Planen for MidtVest Bredbånd er at samle de danske elselskaber i et nyt fælles selskab, som i samarbejde med norske Lyse selv står for tjenester og indholdsaftaler. Det skal med tiden blive de danske elselskabers egen indholdsgrossist.

- Vi vil gerne gøre det til en fælles platform, som andre elselskaber i Danmark kan melde sig ind på, siger Svend-Erik Jensen.

MidtVest Bredbånd har på nuværende tidspunkt skudt et par hundrede millioner kroner i et fibernet i Midt- og Vestjylland, men regner med at runde en milliard kroner, når hele nettet er etableret.

Den første kunde kommer på nettet i Grindsted i næste måned, og selskabet har netop offentliggjort detaljer om produkter og priser.

Hver kunde får en forbindelse på 100 megabit i sekundet, hvor 10 megabit er reserveret til internet, mens de resterende 90 megabit går til tv og telefoni.

En samlet pakke med alle tre tjenester kommer til at koste 595 kroner om måneden, og man får tre måneders rabat, hvis man selv vil grave det nødvendige kabel ned i sin have og indkørsel.

Fælles platform

Aftalen med norske Lyse, som sammen med 16 partnere i Norge har i alt 35.000 kunder, sikrer MidtVest Bredbånd en teknisk platform, som selskabet har oversat til dansk og straks taget i brug.

I fremtiden vil de to parter samarbejde om at udvikle platformen.

På pressemødet torsdag viste bredbåndsselskabet, hvordan en settop-boks blandt andet gør det muligt at se tv, video-on-demand og læse e-mails og nyheder. Boksen får kunderne gratis med.

Mange danske elselskaber har ikke selv villet have at gøre med indholdet, når de etablerede net, men har i stedet koncentreret sig om infrastrukturen.

MidtVest Bredbånd går med etablering af det nye selskab, hvor Lyse ejer 10 procent og MidtVest Bredbånd resten, den modsatte vej.

- Hvis vi kan få teknikken til at spille, så det er problemfrit at have flere udbydere på samme net, så er det åbne net en rigtig ide. Men her og nu er det vigtigt, at vi er i stand til at give kunderne, hvad de har brug for, siger Svend-Erik Jensen.

Han påpeger, at åbne net om fem år måske kan være en god ide, når teknologien har udviklet sig.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere