Tvind-kronprins truer TDC med retssag

Efterfølgeren til Amdi Pedersen i Tvind-imperiet, Simon Lichtenberg, vil have TDC til at lukke en kritisk hjemmeside om Tvind. Det er tidligere lykkedes at få Google til at bøje sig, men TDC afviser blankt.

Kritiske artikler om finansmanden Simon Lichtenberg og hans medlemskab af Tvinds Lærergruppe har fået ham til at kræve hjemmesiden Tvindalert.com lukket hos TDC. Det skriver Ekstra Bladet.

Hjemmesiden er oprettet af den engelske journalist Michael Durham. Sidste år turde den britiske internetudbyder ikke længere drive siden på grund af truslerne, og den blev i stedet overført til Danmark.

Her blev den oprettet under TDC med arkivar Frede Farmand som juridisk ansvarlig.

Nu har Simon Lichtenberg og fem af hans internationale selskaber i Kina, Mauritius og Isle of Man udtaget stævning mod TDC med trussel om både straffesag og erstatningssag.

Ifølge Ekstra Bladet afviser TDC sagen blankt.

- TDC anser sig hverken for berettiget eller forpligtet til at fjerne hjemmesiden. Et eventuelt sagsanlæg bør derfor rettes direkte mod vor kunde, skriver TDC i et brev 14. juli.

Tvind har selv købt en række domænenavne, heriblandt Tvindalert.dk, som i dag dirigerer brugeren videre til Tvinds egen hjemmeside.

Ifølge Ekstra Bladet er det tidligere lykkedes Simon Lichtenberg at få Google til at fjerne en lang række kritiske artikler om hans Tvind-selskaber samt links til Tvindalert.com.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel