Artikel top billede

Apples spritnye app til kodeord kommer til iOS 18: Sådan virker den

Den nye app bliver en del af IOS 18, Ipad OS 18 og Mac OS Sequoia.

IPhone-brugere kan se frem til en ny funktion til kodeord.

I øjeblikket tilbydes iPhone-, iPad- og Mac-brugere at gemme deres adgangskoder via iCloud-nøglering, men det ser ud til, at få brugere har fundet ud af, hvordan de får adgang til de gemte oplysninger.

Derfor vil Apple tilbyde en dedikeret adgangskode-app kaldet Passwords med efterårslanceringen af ​​IOS 18, Ipad OS 18 og Mac OS Sequoia.

Macrumors har kigget nærmere på den nye app og kan se, at den har et enkelt design med et søgefelt øverst.

Gennem den kan du få adgang til dine gemte adgangskoder, adgangskoder, Wi-Fi-adgangskoder og bekræftelseskoder.

Hvis du vil tilføje nye adgangskoder, skal du blot trykke på plusknappen nederst på startsiden.

Hvis du vil, kan du også ændre eller slette adgangskoder direkte fra appen.

Ydermere tilbydes der understøttelse af autentificeringskoder og adgangsnøgler.

Hvis du aktiverer sidstnævnte funktion, kan du bruge Face ID eller Touch ID i stedet for en adgangskode, skriver Computer Sweden.

Afslutningsvis kan det nævnes, at det også er muligt at oprette grupper, som man kan dele udvalgte adgangskoder til, som for eksempel kan være nyttige i hjemmet eller på arbejdspladsen.

De skarpe versioner af IOS 18, Ipad OS 18 og Mac OS Sequoia bliver formentlig sendt ud til offentligheden i september.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere