Artikel top billede

(Foto: Public Domain / Sgt. 1st Class Jim Greenhill)

Trump raser mod EU’s milliard-bøde mod Meta og Apple: “Det er en ny form for økonomisk afpresning”

EU’s milliardbøder til Meta og Apple har skabt vrede i USA, hvor det Hvide Hus kalder det for økonomisk afpresning, mens Meta betegner bøden som en “straftold” på amerikanske virksomheder.

Den amerikanske præsident Donald Trump er mildt sagt ikke tilfreds med den enorme milliardbøde, som EU-Kommissionen onsdag stangede ud til Apple og Meta.

“Det er en ny form for økonomisk afpresning, som USA ikke vil tolerere,” lød det ifølge Reuters i en udtalelse fra Det Hvide Hus.

Apple blev onsdag ramt af en bøde på 500 millioner euro, svarende til 3,7 milliarder kroner, mens Meta blev ramt af en bøde på 200 millioner euro, hvilket svarer til 1,5 milliarder kroner.

Ifølge EU har de to selskaber overtrådt EU’s Digital Markets Act, og de er indtil videre de første, der bliver ramt af bøder som følge af den nye lovpakke.

Unfair konkurrence og manglende samtykke

Kommissionen oplyser, at Apples bøde skyldes, at selskabet via tekniske og kommercielle begrænsninger ikke har sikret fair konkurrence på sin App Store, mens Meta, der er Facebooks og Instagrams moderselskab, ikke har sikret, at brugerne frit har kunnet give samtykke til håndtering af data til annoncebrug.

Meta var kort tid efter EU-Kommissionens afgørelse ude og betegne bøden som en “straftold” og hævdede samtidig, at amerikanske virksomheder er underlagt andre standarder end kinesiske og europæiske i EU.

“Det handler ikke kun om en bøde; Kommissionens krav om, at vi skal ændre vores forretningsmodel, pålægger reelt Meta en milliardstor toldafgift, samtidig med at vi bliver tvunget til at tilbyde en ringere tjeneste. Og ved urimeligt at begrænse personlig reklame skader Europa-Kommissionen også europæiske virksomheder og økonomier,” lød det i en udtalelse fra Joel Kaplan, der er global politisk chef for Meta.