Artikel top billede

Kæmpe cyberangreb rammer norske ministerier

Hackerne brugte en hidtil ukendt sårbarhed til at ramme 12 norske ministerier.

I løbet af mandag morgen blev tolv norske ministerier udsat for et omfattende cyberangreb.

Ifølge oplysninger er alle ministerier berørt undtagen statsministerens kontor. Forsvarsministeriet, Justits- og Beredskabsministeriet og Udenrigsministeriet. Disse bruger en anden platform.

Det skriver Computersweden.

”Vi har opdaget en hidtil ukendt sårbarhed i softwaren hos en af ​​vores leverandører. Denne sårbarhed er blevet udnyttet af en ukendt aktør. Vi har nu rettet denne sårbarhed. Det er for tidligt at sige noget om, hvem der står bag og omfanget af angrebet,” siger Erik Hope, direktør i afdelingens Sikkerheds- og Serviceorganisation (DSS) i en kommentar til VG.

"De har iværksat en række tiltag for at håndtere angrebet. Vi tager denne hændelse meget alvorligt," siger kommunal- og distriktsminister Sigbjørn Gjelsvik ifælge mediet.

DSS vil nu arbejde sammen med politiet og National Security Agency NSM for at finde ud af præcis, hvad der skete.

DSS's IKT-platform bruges af alle ministerier undtagen Statsministeriet, Forsvarsministeriet, Justits- og Beredskabsministeriet og Udenrigsministeriet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren