Artikel top billede

Nu vil Københavns Lufthavn beskytte sig mod DDoS-angreb

Københavns Lufthavn vil nu beskytte sig mod overbelastnings-angreb, så lufthavnen ikke kan blive ramt af nye cyberangreb i stil med dem, der ramte onsdag.

I fremtiden bliver det formodentligt sværere for at cyberkriminelle at lægge Københavns Lufthavns hjemmesider ned med overbelastningsangreb.

Lufthavnens it-direktør Kenneth Lindegaard meddeler til TV2-regionen,TV2 Kosmopol, at lufthavnen vil tage en række tiltag, der skal beskytte lufthavnens systemer mod denne type angreb.

Han ønsker dog ikke konkretisere præcis, hvilke tiltag som lufthavnen har taget.

"Der findes en række forskellige tiltag, som kan beskytte et system mod denne slags angreb. Hvilke specifikke tiltag, vi har igangsat yderligere og forstærket brug af, ønsker vi ikke at komme ind på, blandt andet på grund af grupper, som kan have modsatrettede interesser af vores," skriver it-direktør i Københavns Lufthavn, Kenneth Lindegaard, i en mail til TV 2 Kosmopol.

Meldingen kommer efter, at Københavns Lufthavns hjemmeside samt en række andre danske lufthavnes hjemmesider onsdag morgen blev ramt et cyberangreb, som gjorde siderne ustabile og svære at tilgå.

Hjemmesiderne fungerede dog stabilt igen allerede onsdag eftermiddag.

Det vurderes, at det muligvis er en hackergruppe, som kalder sig for Anonymous Sudan, der står bag angrebet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere