TDC tavs om polske børsplaner

TDC har tilsyneladende dæmpet sine polske opkøbsambitioner og vil nu lade de øvrige ejere af mobilselskabet Polkomtel gennemføre deres planer om en børsnotering. TDC's ledelse er dog tavs om forlydenderne.

TDC vil sandsynligvis sammen britiske Vodafone bakke op om en notering af det polske mobilselskab Polkomtel på børsen i Warzawa. Det skriver Reuters.

En af medejerne, oliegruppen PKN Orlen, melder om uofficielt positive reaktioner fra de to teleselskaber på planerne. TDC selv er tavs.

PKN og metal-koncernen KGHM ejer sammen med elselskabet PSE totalt 57 procent af Polkomtel, og de tre selskaber lavede i sidste måned en aftale om at lade Polkomtel børsnotere med udgangen af september.

De internationale ejer, TDC og Vodafone, ejer hver 19,61 procent af aktierne i Polkomtel og kan ifølge reglerne blokere for børsplanerne, men de to teleselskaber ser nu ud til at være blødt op på det punkt.

Positiv respons

Igor Chalupec, som er administrerende direktør i PKN, siger at den uofficielle reaktion fra TDC og Vodafone på de hjemlige aktionærers børsplaner var positive.

- Vi blev bedt om en skriftlig redegørelse, og 31. december sendte vi dem vores tilbud. Svaret, vi har modtaget fra Vodafone i går, giver os håb, siger Igor Chalupec til Reuters.

Over for Computerworld Online bekræfter TDC's ledelse, at selskabet også har sendt et svar til PKN.

- Derudover har jeg ingen kommentarer, siger Henning Vest, der er administrerende direktør for TDC Mobile International.

Han ændrer dog ikke på signalet fra TDC, der således fortsat er, at selskabet ønsker at efterforske muligheden for at udvide sin aktiebeholdning i det polske selskab, som koncernchef Henning Dyremose har rost til skyerne.

- Perlen blandt vores investeringer, lød de smigrende ord fra koncernchefen i forbindelse med et besøg i Polen tidligt i 2004.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere