Topnordic overvejer børsnotering

Den danske it-forhandler Topnordic tumler med planer om en børsnotering for at finansiere selskabets nordiske ambitioner. Topnordic vil gennem opkøb dominere det nordiske marked, og en børsintroduktion skal hjælpe med at virkeliggøre planerne.

It-forhandleren Topnordic vil gennem en børsnotering skabe et økonomisk fundament, der kan bane vejen for nordisk dominans gennem opkøb. Det skriver Børsen.

Efter opkøb i Norge i november er selskabet i forhandlinger om opkøb i Sverige, der skal sikre, at Topnordic kan nå en omsætning på den anden side af 2,5 milliarder kroner i 2005.

- Vi har på et tidligt tidspunkt overvejet, om Topnordic kan bruge den børsplatform, vi har fået med købet af aktierne i Columbus IT Partner, men der er for få synergier imellem de to selskaber. Jeg kan dog se en rettet emission mod Topnordic, fordi selskabet er meget værdifuldt, og fordi det går hurtigt fremad, siger Ib Kunøe, der gennem familieselskabet Consolidated Holdings er hovedaktionær i Topnordic.

Consolidated Holdings brugte godt 15 millioner kroner i december på at købe knap en tredjedel af aktierne i Columbus IT Partner.

Topnordic forventer, at overskuddet i år kan forbedres til mere end 40 millioner kroner fra 12 millioner kroner året før.

Administrerende direktør Claus Hougesen har formået at gennemføre en række produktivitetsforbedringer, der betyder, at selskabet er blevet mere konkurrencedygtigt.

Opkøbsplanerne i Norden har i øjeblikket fokus rettet mod Sverige og siden Finland. Når den nordiske dominans er sikret, vil Topnordic rette blikket mod det østlige Europa.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere