Microsoft: Flere mail-brølere i kølvandet

Microsoft har flere gange på ganske få uger udsendt e-mails med utilslørede modtageradresser og har dermed udsat kunder og partnere for risikoen for at blive misbrugt. Microsoft har røde ører og undskylder bommerterne. "Det er menneskelige fejl", lyder meldingen fra selskabet, som nu vil stramme sig an.

Menneskelige fejl. Vi beklager. Sådan lyder kommentaren fra Microsoft, der flere gange på blot ganske få uger har sendt utilslørede mailadresser afsted i masse-e-mail til kunder og partnere.

- Der er tale om menneskelige fejl, og det er meget beklageligt, at det er sket flere gange, siger en brødebetynget Peter Bjerregaard, chef for kunde- og partnerrelationer i Microsoft Danmark.

Computerworld Online er kommet i besiddelse af en mail, der er sendt fra Microsoft til 114 partnere i begyndelsen af november.

Den er blevet efterfulgt af endnu en masseudsendt e-mail, som Microsoft går sendte sendte afsted med 297 synlige adresser.

Skal beskytte modtageren

De synlige adresser er i strid med paragraf 41, stk. 3. i persondataloven, der fastslår, at afsenderen af et nyhedsbrev eller lignende skal sikre, at modtagernes personlige oplysninger ikke kommer i hænderne på uvedkommende.

Samtidig kæmper DK-cert endnu med at få stoppet en mail fra Dansk Eksportråd med utilslørede adresser, der har fået flere mailservere til at gå i selvsving.

Ironisk nok ser det ud til, at det er en fejl Microsofts Small Business Server, der har fået mailserverne til videresende mailen flere tusinde gange til de samme adresser.

- Det er selvfølgelig meget, meget uheldigt at de her to sager kommer lige oveni hinanden. Det er paradoksalt, når vi lægger vægt på sikkerhed, og så sker det her. Hvis vi skal være forbillede, så skal vi stramme op, siger Peter Bjerregaard.

Selvom de udsendte mails i sig selv ikke indeholder følsomme forretningsoplysninger, så det direkte ulovligt at videregive andres mailadresser uden at fået lov.

Det kan ske igen

- Der er ingen tvivl om, at de her sager får os til at indskærpe over for medarbejderne, at det her er ulovligt og ikke må finde sted. Men vi kan jo ikke garantere, at det ikke sker igen, forklarer Peter Bjerregaard

Det kræver en politianmeldelse, hvis Microsoft skulle straffes for fadæsen, og det er nok usandsynligt.

- Der er flere, der har ringet til vores kundeservice og gjort opmærksom på fejlen. Vi har også skrevet til modtagerne af vores systembygger-nyhedsbrev, og fået god respons, siger Peter Bjerregaard.

- Og denne gang huskede vi at sætte adresserne i 'Bcc', så de ikke kunne ses, fortæller han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere