Artikel top billede

(Foto: Stillness InMotion)

Interpol beder virksomherne om hjælp til at kaste lys over gigantisk mørketal på cybersikkerhedsområdet

På årsmødet i World Economic Forum rakte Interpol ud til de private virksomheder for at få hjælp: Der er et stort hul i myndighedernes datasæt som kun erhvervslivet kan lappe.

Verden hærges af cyberangreb. Men en stor del af disse ligger i absolut mørke. For virksomheder går sjældent til myndighederne, når de har været ude for en hændelse.

Men det skal der laves om på, mener Jürgen Stock, der står i spidsen for Interpol.

Ifølge mediet Finans udtaler Stock:

"Truslen er stigende. Men vi skal have data. Vi har brug for jeres anmeldelser, for ellers er vi blinde. Vi er nødt til at få lukket det hul, så vi kan udveksle viden. For angrebenes karakter kan ændre sig fra dag til dag og fra uge til uge."

Opfordringen fra Jürgen Stock faldt under en paneldebat på årsmødet i World Economic Forum i Davos.

Ifølge en ny rapport, der blev offentliggjort i forbindelse med eventet i Davos havde hver organisation, der deltog i rapporten, i gennemsnit oplevet 270 angreb gennem 2021.

Antallet af ransomware-angreb steg med 151 procent i de første seks måneder af 2021. Og mere end 100 forskellige former for ransomware er lige nu trusler mod virksomheder.

Trods de høje tal, mener Jürgen Stock dog, at det maks er 10 procent af disse angreb der kommer myndighederne for øre.

Nogen af myndighedernes største udfordringer, i kmpen mod cyberkriminalitet er først og fremmest geografien og myndighedernes struktur, som er nationalt bestemt.

De kriminelle kan arbejde globalt, da de i cyberspace kan ignorere landegrænser og gå efter mål, dr er valgt på andre mere dynamiske parametre.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere