Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Danske it-virksomheder står på spring for at spinde guld på Europas kæmpesats på digitalisering

Danmarks position som verdensmestre i digitalisering giver et enormt vækstpotentiale for danske it-virksomheder, som står på spring for at levere løsninger og know how til et kommende europæiske kæmpesats på digitalisering.

Europa står over for et kæmpesats på digitalisering, og der er afsat kolossale summer til at føre det ud i livet.

Det får danske it-virksomheder til at tro på et enormt vækstpotentiale for danskudviklede løsninger og salg af know how. Det skriver Børsen.

Den belgiske tænketank Bruegel har regnet på, hvor meget de store EU-lande regner med at hælde i digitalisering i forbindelse med den store genopretningsplan efter corona.

I Tyskland drejer det sig om næsten 15 milliarder euro, mens spanien regner med at bruge næsten 21 milliarder euro. Frankrig planlægger at bruge godt 10 milliarder euro, mens Italien sætter rekord med næsten 56 milliarder euro.

“Danmark er en frontrunner, når det gælder digitalisering, og vi har gjort os en masse erfaringer, som andre lande i Europa kan drage nytte af,” lyder det fra Natasha Friis Saxberg, direktør i brancheorganisationen IT-Branchen til Børsen.

Børsen har foretaget en rundringning til et antal danske it-virksomheder og konkluderer på den baggrund, at der er store forventninger til udbyttet af den kommende digitalisering af de store europæiske lande.

Det gælder blandt andre Netcompany, 7N, Samesystem og Milestone Systems.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere