Artikel top billede

(Foto: Jeremy Bezanger)

Chip-krisen kan blive forværret af krigen i Ukraine

Stigende priser på neongas som følge af den russiske invasion af Ukraine kan forværre den globale chipkrise.

Den globale chip-produktion er afhængig af ukrainsk gas, og derfor kan den aktuelle krig i Ukraine være med til at forværre den chip-mangel, som i øjeblikket presser mange brancher.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge Reuters bliver der i chipproduktionen anvendt laser-teknologi, der gør brug af neon-gas.

Og 90 procent af den gas, som bliver brugt i den amerikanske chipproduktion, kommer fra Ukraine.

Ifølge JP Morgen kommer omkring halvdelen af den neongas som Intel bruger fra Østeuropa.

Samtidig bliver metallet af palladium også brugt i chipproduktionen, og her kommer 35 procent af den palladium, som bliver brugt i chipproduktionen, fra Rusland.

Krim-krise førte til prisstigninger

Den russiske besættelse af Krim i 2014 førte også til højere neon-gas-priser, men dengang var chip-producenterne i stand til at håndtere prisstigninger.

Reuters konstaterer dog i den forbindelse, at den nuværende krise ser ud til at blive langt større og få mere vidtrækkende konsekvenser.

Før krigen brød ud i Ukraine vurderede det internationale konsulenthus Deloitte, at chipkrisen vil fortsætte i hele 2022, men kunne være ovestået i begyndelsen af 2023.

Chipkrisen har ikke blot ramt it-branchen, men også mange store industriselskaber er blevet ramt. Især bilproducenterne har været hårdt ramt.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren