Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Danske it-iværksættere langer ud efter Danmarks tech-ambitioner: “Vi er tilfredse med at spille i 2. division”

En række kendte it-iværksættere kritiserer Danmarks ambitioner inden for it-startups, som de mener bør være langt større. Kritikken kommer efter et rekordhøjt godt år.

2021 er blevet et rekordår for danske it-startups. Alligevel kommer der nu kritik fra en række kendte danske it-iværksættere.

Danmarks ambitioner står slet ikke mål med de talenter, der er inden for it-branchen i Danmark, lyder det fra de prominente folk.

“Det har aldrig været bedre end i 2021. Men hvem sammenligner vi os med? I Israel blev der skabt 33 unicorns (startups med en omsætning på én milliard dollar, red.) i 2021. Vi kunne have skabt så meget mere i Danmark, men vi er tilfredse med at spille i 2. division,” siger Esben Gadsbøll, investor og formand for den nystartede forening Danske Tech Startups til erhvervsmediet Finans.

Kendte danske iværksættere, som Peter Holten Mühlmann, stifter af Trustpilot og tidligere minister og it-investor Tommy Ahlers stemmer også i med budskabet.

It-iværksætterne peger på en virksomhed som Unity, der er stiftet på Nørrebro i København, men i dag har rykket hele forretningen til USA. De ser blandt andet gerne, at det bliver nemmere at finde den rigtige arbejdskraft i Danmark, og at det bliver nemmere at gøre medarbejdere til medejere af virksomheden.

Sidstnævnte er en udvikling mange it-startups i Silicon Valley gør brug af. Herhjemme har erhvervsorganisationen IT-Branchen også tidligere gjort opmærksom på den mulighed for nystartede it-virksomheder.

"Vi ser også et skift, hvor medarbejderne bliver gjort til medejere, så de får del i den kollektive succes, der bliver skabt. Derved får du også bundet medarbejderne til en længere rejse, så du undgår medarbejderne bare skifter efter en højere løn."




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere