Artikel top billede

(Foto: Thomas Tolstrup)

Better Collective-rigmænd skyder 100 millioner kroner ind i ny venturefond: Gør klar til investeringer

Rigmændene bag den danske betting-succes Better Collective skyder 100 millioner kroner ind ny venturefond, som nu skal investeres i nordiske startups.

De to rigmænd bag den danske betting-succes Better Collective, Jesper Søgaard og Christian Kirk Rasmussen, pumper mere end 100 millioner kroner ind i en ny venturefond, Dreamcraft Ventures.

Ifølge Børsen skal pengene over de kommende fire år investeres i nordiske start-up-virksomheder.

Det er målet, at Dreamcraft Ventures skal investere i 15-20 iværksætter-virksomheder, fortæller de til avisen.

Parterne peger på, at det i dag er nødvendigt med store beløb, hvis man vil være med på den nordiske venture-scene, hvor det i dag strømmer ind med international kapital.

Jepser Søgaard og Christian Kirk Rasmussen har for alvor haft vind i sejlene i de senere år og er blevet milliardærer på deres betting-forretning.

Selskabet købte i foåret amerikanske Action Network for halvanden milliard kroner i sit største opkøb til dato.

Selskabet omsatte i 2020 for knap 100 millioner euro.




IT-JOB

Netcompany A/S

Test Consultant

SEGES Innovation

Azure Cloud Specialist

Capgemini Danmark A/S

SAP Project Manager

AS3 A/S

IT-supporter
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren