Artikel top billede

Facebook lukker ned for alt indhold om Taleban på flere platforme

Alt indhold knyttet til Taleban vil blive lukket fra alle Facebooks platforme. Det bekræfter selskabet efter Taleban de seneste par dage har genvundet magten over store dele af Afganistan.

Facebook vil fjerne alt indhold, der relaterer sig til Taleban på alle sine sociale medie platforme, der foruden Facebook også tæller WhatsApp og Instagram.

Verdens største sociale medie anser Taleban som en terror-organisation, og derfor vil man udelukke alt indhold, der relaterer sig til Taleban eller som bifalder dem.

Problemet er blevet aktuelt igen efter Taleban har genvundet magten i store dele af Afganistan efter USA og en række vestlige allierede, har trukket sig ud af landet.

Det skriver BBC.

"Taleban er sanktioneret som en terrororganisation under amerikansk lovgivning, og vi har forbudt dem fra vores services i følge vores politik om farlige organisationer. Det betyder, at vi fjerner alle konti, der bliver varetaget på vegne af TalebAn og forbyder ros, støtte og repræsentation af dem," siger en talsperson for Facebook til det britiske medie.

Ifølge BBC har Taleban tidligere brugt sociale medier i stort omfang til at kommunikere internt og udbrede sine synspunkter til offentligheden. Mediet beskriver desuden, at der har været historier om, at Taleban bruger Facebook-tjenesten WhatsApp til at kommunikere.

Facebook forklarer, at man har et dedikeret team af eksperter, der overvåger alle selskabets platforme for netop indhold fra Taleban. Derudover understreger selskabet, at alle WhatsApp konti, der bliver brugt af Taleban vil blive lukket.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere