Artikel top billede

Japan beskylder Kina for at stå bag cyberangreb på over 200 virksomheder og forskningsorganisationer

200 japanske virksomheder - inklusiv landets rumfartsorganisation - blev for fem år siden ramt af et enormt hackerangreb. Nu peger Japans regering fingeren mod Kina som bagmændene.

Tokyos politi efterforsker cyberangreb på omkring 200 japanske virksomheder og forskningsorganisationer, herunder landets rumfartsorganisation, af en hackinggruppe, der menes at være knyttet til det kinesiske militær, sagde den japanske regering tirsdag.

Politiet har videresendt sagen om angreb på det japanske rumfartsagentur (JAXA) til anklagere for yderligere efterforskning, fortalte Chief Cabinet Secretary Katsunobu Kato.

Det skriver Associated Press.

Politiet mener, at en række hacks på JAXA blev udført i 2016 til 2017 af den kinesiske cyberhackergruppe Tick. Det mener at gruppen blev ledet af en enhed fra People's Liberation Army (PLA) - det kinesiske militær.

En mistænkt i JAXA-sagen, en kinesisk systemingeniør med base i Japan, fik angiveligt adgang til en server ved at registrere sig under en falsk identitet for at starte cyberangrebene, sagde Kato med henvisning til politiets efterforskning.

TV-stationen NHK beretter, om en anden kinesisk statsborger, der er mistænkt for at have forbindelse til PLA-enheden. Denne var i Japan som udvekslingsstuderende. Begge mænd har siden forladt landet, oplyses det.

Politiet efterforsker angribernes hensigt og metoder, mens de også forfølger en række andre cyberangreb, som de har mistanke om er knyttet til Kinas militær.

”Inddragelsen af ​​Kinas People's Liberation Army er højst sandsynligt,” siger Kato.

Han tilføjede, at der ikke er fundet faktisk datalækage eller skader indtil nu, men politiet opfordrer virksomhederne til at styrke deres beskyttelse.

Japans forsvarsministerium siger, at cyberangreb er en del af stigende sikkerhedstrusler fra Kina, da det bliver mere selvsikker i regionen.

I Beijing sagde talsmand for det kinesiske udenrigsministerium, Wang Wenbin, at cyberangreb er en fælles udfordring for alle lande og advarede Japan mod forkerte beskyldninger af Kina.

”Grundløs spekulation bør ikke være tilladt. Kina er stærkt imod, at ethvert land eller institution bruger påstande om cyberangreb til at kaste mudder mod Kina eller til at tjene de foragtelige politiske formål med cybersikkerhedsspørgsmål,” sagde talsmanden.

"Kina er villig til at styrke dialogen og samarbejdet med alle parter for i fællesskab at takle cybersikkerhedstrusler."




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel
White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis