Artikel top billede

DXC gennemfører milliardsalg af healtcare-forretning

Det italienske softwareselskab Dedalus opkøb af DXC's healthcare-forretning er nu endeligt blevet gennemført.

Amerikanske DXC Technology gennemførte i påsken salget af sin forretningsenhed, der udvikler software til sundhedssektoren, til det italienske softwarefirma Dedalus Group.

Det bekræfter DXC i en pressemeddelelse.

Salget blev allerede annonceret i juli 2020, hvor de to selskaber offentliggjorde aftalen, som har en værdi på 525 millioner dollar eller lige knap 3,3 milliarder kroner.

"Salget til Dedalus er i overensstemmelse med vores strategi om at fokusere på vores Enterprise Technology Stack og rationalisere vores portefølje," sagde DXC’s topchef Mike Salvino dengang ifølge en pressemeddelelse.

Italienske Dedalus blev grundlagt i Firenze i 1982 og selskabet betegner sig selv som Europas førende leverandør sunheds- og diagnostisk software. Selskabet har i dag 5500 ansatte.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren