Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Efter fyringer i TDC: “Langsigtet planlægning har været forfejlet”

De kommende fyringer i TDC-selskabet Nuuday skyldes forfejlet langsigtet virksomhedsplanlægning, lyder vurderingen fra teleanalytiker Torben Rune.

TDC-selskabet Nuuday er på vej med fyresedler til 125 medarbejdere, da selskabet er ‘strukturelt udfordret’ på den klassiske forretning, der er baseret på kobbernettet.

Topchef Michael Moyell siger til Børsen, at denne del af forretningen falder mere, end forretningen på de nyere forretningsområder stiger.

Teleanalytiker Torben Rune siger til avisen, at TDC nu har haft 25 år til at indstille sig på den nuværende konkurrencesituation.

“Telemarkedet er selvfølgelig blevet meget større end for 25 år siden, men TDC har ikke formået at suge nok kunder til sig. Jeg kan ikke tolke det på en anden måde, end at den langsigtede virksomhedsplanlægning har været forfejlet,” siger han til avisen.

Nuuday reducerede også medarbejder-staben i marts, hvor 150 medarbejdere blev fyret.

Det kan du læse mere om her: TDC fyrer 150 medarbejdere i Nuuday

Selskabet meddeler, at der ikke umiddelbart er planer om flere fyringsrunder i år, men at det på den anden side hele tiden er nødt til at justere omkostningerne i forhold til den ‘konkurrencemæssige finansielle situation.”




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere