Artikel top billede Ikon

(Foto: Dan Coleman/PR)

Kapitalfond forbereder milliard-salg af Prodata Consult

Det danske it-konsulenthus Prodata Consult kan være på mod et salg. Ifølge mediet Insidebusiness forlanger kapitalfonden bag Prodata Consult et 10-cifret beløb.

Kapitalfonden Polaris arbejder i øjeblikket på at få solgt det danske it-konsulenthus Prodata Consult.

Det skriver det danske erhvervsmedie Insidebusiness.

Ifølge mediet har kapitalfonden allieret sig med både Danske Bank og advokathuset Accura i forsøget på at finde en køber, og prisen for Prodata Consult skulle ligge på mellem 1,5 og 2 milliarder danske kroner.

Det er således betydeligt højere end den salgspris på 430 millioner kroner for 60 procent af aktierne, som Polaris ifølge Insidebusiness selv betalte i 2018.

Læs også: Prodata Consult forventer vækst på 50 procent i år: Nærmer sig nu omsætning på halvanden milliard kroner

Forbindelser til Scientology

Prodata Consult har tidligere været i medierne, fordi flere af de ledende medarbejdere – her i blandt topchefen Søren Rode – er medlemmer af trosamfundet Scientologi, og ifølge Børsen har selskabet tilmed en medarbejdermanual, der er inspireret af Scientology-stifteren L:Ron Hubbards ord.

Det var også noget, som Polaris granskede før, at kapitalfonden i 2018 valgte at opkøbe selskabet.

"Selvfølgelig har det været et tema, og det er noget, som vi har boret i. Lad mig slå fast, at vi naturligvis støtter fuldt op om religionsfrihed, men samtidig er det vigtigt, at vi ikke køber en virksomhed, der på nogen måde hænger sammen med et eller andet. Men vi er helt komfortable i det her tilfælde," sagde Jan Johan Kühl stifter af Polaris til Børsen i 2018.

Læs også: Søren Rode stopper som topchef i ProData Consult: Afløses af svenske Anders Gratte

Generationsskifte på vej

Nyheden om det mulige salg kommer efter, at Prodata Consult i starten af december meddelte, at selskabet er på vej med et generationsskifte.

I forbindelse med generationsskiftet vil den administrerende direktør gennem 11 år, Søren Rode, den 1. januar 2021 overlade direktørstolen til svenske Anders Gratte.

"Prodata Consult er i rivende udvikling og gennemgår en spændende vækstfase, hvor vi skal fortsætte med at skabe organisk vækst på vores nøglemarkeder og supplere med de helt rigtige opkøbskandidater," lød det ved den lejlighed fra Anders Gratte.

Læs også: ProData Consult køber norsk it-konsulenthus midt i corona-krisen: "Det her var for godt til ikke at gennemføre det"


  • Seneste nyt
  • Læses lige nu
  • Mest læste
  • It-job
  • Søg


Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer


Læses lige nu