Artikel top billede

Danske teleselskaber sendte fejlagtigt data på 4.000 kunder til politiet: Kun et teleselskab har informeret kunderne

Landets fire største teleselskaber har alle afleveret for meget mobildata til politiet, men kun et af selskaberne har oplyst kunderne om, at politiet har haft uretmæssig adgang til oplysningerne.

Politiet har fejlagtigt haft adgang til mobildata på omkring 4.000 danske mobilkunder.

I strid med dommerens kendelse har politiet nemlig fået udleveret for mange oplysninger på danske mobilkunder i flere efterforskninger.

Hverken TDC, Telenor eller Telia har informeret de berørte kunder, da den ansvarlige telemyndighed, Erhvervsstyrelsen, har vurderet, at de berørte telekunder ikke skulle informeres.

Kun Hi3G, der står bag teleselskabet 3, har på eget initiativ kontaktet kunderne.

Det skriver Jyllands-Posten.

Og det vækker harme i IT-politisk Forening.

"Det er selvfølgelig rigtigt, at man ikke har videregivet oplysninger til kriminelle hackere, men man har videregivet oplysninger til politiet, som man ikke måtte give, og som normalt kræver en dommerkendelse for indgreb i meddelelseshemmeligheden. Kunderne kan jo ikke vide, om politiet er kommet til at kigge på sagerne og har truffet beslutninger, der vedrører dem," siger Jesper Lund, formand i IT-politisk Forening, til avisen.

Læs også: Politiet reagerede alt for sent på Telenors ulovlige udlevering af kundernes data




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren