Artikel top billede

Canon ramt af kæmpe ransonware-angreb: Adskillige systemer og services ramt

En lang række it-systemer og services hos den store kameraproducent Canon er ramt af ransomware-angreb.

Opdateret: Canon Danmark oplyser til Computerworld, at Canon-angrebet ikke har ramt Canons aktiviteter i Danmark, men alene i USA.

En af verdens største kamera-producenter, Canon, er ramt af stort ransomware-angreb.

Angrebet har ramt en række services og systemer, herunder e-mail, Microsoft Teams, det amerikanske website og en række interne applikationer.

Angrebet kommer kun få dage efter, at Garmin blev lagt ned af et ransomware-angreb, som selskabet angiveligt betalte sig fra at komme ud af.

Det kan du læse mere om her: Konklusion: Garmin har betalt hackere millioner af kroner for at komme fri af ransomware

Ransomware-angreb

BleepingComputer skriver, at Canon er gået ned på grund af et angreb af ransomwaren Maze.

Ifølge mediet har hackerne stjålet 10 terabytes data - inklusive databaser og lignende - som de truer med at offentliggøre, hvis ikke Canon betaler.

Ifølge mediet har hackergruppen tidligere stået bag angreb på selskaber som LG, Xerox og Cognizant.

I en intern meddelelse til Canons medarbejdere skriver Canon, at en række af selskabets systemer lige nu er utilgængelige ‘på grund af en ransomware-hændelse, som vi har opdaget fornylig.’

“Vi har omgående iværksat vores beredskabsplamn og indledt en undersøgelse og entreret med sikkerheds-eksperter med erfaring fra selskaber med tilsvarende hændelser.”

“Vi arbejder hurtigt på at genoprette driften,” lyder det fra Canon.
Canon meddeler på image.canon i en statusopdatering til brugerne, at sitet er ramt af nedbrud, der skyldes, at Canon har ‘identificeret en hændelse, der involverer vores 10GB storage på image.canon.’

Canon meddeler, at selskabet ‘midlertidigt’ har lukket ned for tjenesten på både mobil og web på grund af ‘yderligere efterforskning’ af denne hændelse.

Det har afdækket, at der er blevet mistet data, men at ingen data er blevet lækket.

Ifølge BleepingComputer har nedbruddet på image.canon dog intet at gøre med ransomware-angrebet.

Læs også:

Garmin åbner for sine systemer efter ransomware-angreb: Forventer at være tilbage til normal drift i løbet af få dage

Så meget koster et sikkerhedsbrud de danske virksomheder: Prisen er steget voldsomt siden sidste år

It-kriminelle lækker store mængder data fra LG og Xerox efter mislykket ransomware-angreb




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere