Artikel top billede

(Foto: Esbjerg Byhistoriske Arkiv.)

Esbjerg Kommune vil købe Facebook-grund: Kan skabe plads til flere mindre datacentre

Facebook havde planer om at opføre et datacenter på 250.000 kvadratmeter uden for Esbjerg. Nu overvejer Esbjerg Kommune at opkøbe grunden, der kan blive brugt til at opføre flere mindre datacentre.

I fjor opgav Facebook planerne op at opføre et datacenter i Andrup uden for Esbjerg. Nu knap et år senere planlægger Esbjerg Kommune selv at købe grunden på i omegnen af 200 hektar.

Det skriver JyskeVestkysten.

Esbjerg Kommune har dog ikke helt opgivet planerne om at få opført datacentre på grunden. For ifølge Jydskevestkysten kan grunden blive brugt til at at opføre flere mindre datacentre og andre pladskrævende virksomheder.

"Der er løbende interesse fra virksomheder med projekter, der ligger inden for den vedtagne lokalplan – ikke mindst på grund af områdets beliggenhed tæt på motorvejen, havnen og lufthavn. Ved at opkøbe hele området vil vi få råderet over det eneste større areal til pladskrævende virksomheder i den kategori og kan bedre disponere," siger Jesper Frost Rasmussen (V), borgmester i Esbjerg, til JyskeVestkysten.

Læs også: Efter lang tids hemmelighedskræmmeri: Det er Facebook, der bygger kæmpe-datacenter i Esbjerg

Omgærdet med stor mystik

I 2018 blev det afsløret, at det var Facebook, der stod bag et datacenterprojekt i byen, som indtil da havde været omgærdet med stor mystik.

Projektet gik under kodenavnet Project Ember og omfattede opførelsen af et hyperscale datacenter på op mod 250.000 kvadratmeter. Året efter meddelte Facebook dog, at selskabet droppede de storstilede planer.

Det skete efter, hvad Facebook betegnede som "en kompleks proces".

“På trods af de mange åbenlyse fordele, heriblandt den fordelagtige adgang til højhastighedsfiber og vedvarende energi samt stærk støtte fra Esbjerg Kommune, har vi alligevel måttet konkludere, at grunden - samlet set - ikke er den rette placering for vores næste datacenter i Europa,” oplyste Facebook dengang i en mail til nyhedsbureauet Ritzau.

Læs også: Facebook dropper storstilede datacenter-planer i Esbjerg efter "kompleks proces"




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis