Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Nyt sikkerhedshul opdaget i NemID: "Det er en stor udfordring"

De kriminelle har fundet en ny måde at misbruge NemID, ved at følge offeret i månedsvis før man slår til.

It-kriminelle har kastet sig over en ny svindelmetode til at stjæle penge fra danske internetbrugere.

Metoden går ud på at følge offeret i månedsvis indtil de skal bestille et nyt NemID, før de slår til.

Efter at have fået fingrene i offerets kode til NemID, eksempelvis gennem en keylogger på en offentlig computer, ved svindleren, hvornår offeret modtager sit nye NemID og får fat i det, når det bliver sendt med posten.

Læs også: 10 simple råd: Sådan sikrer du it-sikkerheden på hjemmekontoret

Det skriver DR, der har talt med teknisk chef hos Cisco, der kalder metoden for en ny og udspekuleret vej uden om sikkerheden i NemID.

"Det er en stor udfordring, for det er faktisk det, der gør, at gerningsmændene gider det her, har tid til det, og får en gevinst ud af det," siger Christian Heinel til DR.

Nets ønsker ikke at stille op til interview om sikkerhedshullet, men henviser i stedet til Digitaliseringsstyrelsen, der forklarer, at det kun er meget få, der bliver udsat for den her nye svindelform.

Læs også: UniLogin lagt ned af stort cyber-angreb: Staten kæmper for at afværge angrebet




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere