Artikel top billede

Europæiske supercomputere hacket for at mine kryptovaluta

Universiteter over hele Europa er blevet udsat for hackerangreb på universiteternes supercomputere over den seneste uge.

Adskillige supercomputere på universiteter over hele Europa er i den forgangne uge blevet hacket med henblik på at mine kryptovaluta.

Storbritannien, Tyskland og Schweiz har alle observeret angreb på supercomputere, mens der også rapporteres om et lignende - men endnu ikke bekræftet tilfælde - i Spanien.

Det skriver ZDNet.

Universitetet i den skotske hovedstad Edinburgh, University of Edinburgh,
var først til at blive ramt.

Her er der tale om universitetets ARCHER-supercomputer.

Universitetet melder om, at systemet nu er blevet lukket ned, ligesom samtlige passwords er blevet nulstillet.

Den tyske delstat Baden-Württemberg melder ligeledes om fem registrerede angreb på supercomputere på universiteter i delstatens byer Stuttgart, Karlsruhe, Ulm og Tübingen.

I ugens løb af antallet af registrerede angreb vokset.

Tyske München og Zürich i Schweiz har ligeledes rapporteret angreb, men det formodes, at Barcelona også har været udsat.

Læs også: Mærsk overvejede at betale løsepenge til hackere efter kæmpe-angreb - CEO Søren Skou talte i telefon med Satya Nadella fem gange




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere