Artikel top billede

Efterspørgslen efter smartphones den laveste nogensinde: Falder med 13 procent i første kvartal

Det globale smartphone-marked er hårdt ramt af coronakrisen. Efterspørgslen har i første kvartal af 2020 taget det hurtigste dyk nogensinde med et fald på 13 procent ifølge flere analysevirksomheder.

Markedet for smartphones er hårdt ramt som følge af coronakrisen.

Det første kvartal af 2020 har set det hurtigste fald i efterspørgslen af smartphones nogensinde.

Det viser data ifølge flere analysevirksomheder, skriver The Verge.

Analysevirksomhederne Counterpoint Research og Canalys sætter begge det samlede fald i de globale forsendelser til 13 procent, mens Counterpoint melder, at faldet i Kina alene er 27 procent, mens Canalys beregner det til 18 procent.

"I februar, da coronavirus var centreret omkring Kina, var leverandører hovedsageligt bekymrede over, hvordan man producere nok smartphones til at imødekomme den globale efterspørgsel. Men i marts flippede situationen på hovedet. Smartphone-fremstilling er nu kommet, men da halvdelen af ​​verden gik ind i lockdown, faldt salget," lyder analysen fra Canalys senioranalytiker Ben Stanton.

Læs også: Salg af smartphones kollapser i Kina: Venter fald på 40 procent

Under 300 millioner for første gang i flere år

Det er første gang siden 2014, at smartphone-forsendelserne er under 300 millioner.

De fleste smartphone-selskaber forventer ifølge Canalys, at coronakrisens påvirkning først vil toppe i andet kvartal.

Samsung, Huawei og Apple er stadig de tre største leverandører, hvor Apple har oplevet det mindste fald i forsendelser.

Både Canalys og Counterpoint placerer kinesiske Xiaomi som fjerdestørst med en global markedsandel, der for første gang er nået op på 10 procent.

Læs også: De billige smartphones stryger til tops i salgslisterne: Budget-modellerne fra Apple og Samsung storhitter




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere