Artikel top billede

Salling Group klar med kæmpesatsning på online-salg af fødevarer: Investerer halv milliard på nye online-koncepter

Salling Group øger investeringerne i selskabets online-satsning og gør klar til at investere en halv milliard kroner på at få bygget onlinesalg af fødevarer op.

Supermarkeds-koncernen Salling Group gør klar til at investere en halv milliard kroner på en stor onlinesatsning, der skal udfordre ikke mindst Nemlig.com, skriver Børsen.

Salling Group står bag Bilka, Føtex og Netto, og ifølge avisen vil selskabet investere i nye onlineplatforme til både Føtes og Bilka.

Selskabet vil blandt andet indføre et såkaldt køb og hent-koncept hos Føtex, mens Bilka-konceptet skal udbredes til hele landet via særlige containere, der skal placeres langt fra Bilka-varehuse, hvor kunder skal kunne de fødevarer, som de har købt i Bilka på nettet.

“Jeg synes godt, at vi kan bruge ordet gamechanger. Det er en kæmpe satsning og en af vores allerstørste i hele koncernen. Onlinesalg af fødevarer kommer til at være en nøglesten i vores fremtidige strategi,” siger Thor Jørgensen, der er direktør for e-commerce i Salling Group og kædedirektør for Føtex, til avisen.

Læs også:

Tech fra toppen: Salling Groups CIO Alan Jensen har gennemført en kæmpe ERP-transformation

Netto går ind på online-markedet: Åbner nyt online-supermarked med fast abonnement




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Enterprise Architecture Day 2025 - Aarhus: Compliance, cloud og AI-governance

Hvad er det, der gør it-arkitektens rolle så vigtig? Og hvad er det for udfordringer inden for områder som cloud, sikkerhed og compliance, som fylder hos nogle af landets bedste it-arkitekter lige nu? Det kan du her høre mere om og blive inspireret af på denne konference, hvor du også får lejlighed til at drøfte dette med ligesindede.

27. marts 2025 | Læs mere


SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Er I klar til næste hændelse?

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere