Artikel top billede

Direktør for DI Digital har fået plads i regeringens kontroltårn

Lars Frelle-Petersen, direktør for DI Digital, har fået et sæde i regeringens organ, Den Nationale Operative Stab (NOST), der skal koordinere myndighedernes indsats og styre Danmark gennem corona-krisen. ​

Den erfarne it-profil Lars Frelle-Petersen, direktør for DI Digital, er blevet valgt som DI's repræsentant til regeringens koordinerende organ, Den nationale Operative Stab (NOST).

Det skriver Politiken.

Flere repræsentanter fra det private erhvervsliv er blev inkluderet i myndighedsorganet, der styres af Rigspolitiet, og som siden 1. marts har koordineret myndighedernes indsats og forsøgt at styre Danmark gennem corona-krisen. ​

Ifølge Lars Frelle-Petersen, der har en fortid som afdelingschef hos Finansministeriet og direktør for Digitaliseringsstyrelsen, er det første gang, at man ser sådan et organ.

"Det er ganske usædvanligt, at vi sidder med i NOST, det kender jeg ikke til er sket før," udtaler han til Politiken.

Han fortæller, at der er tale om en koordinationsopgave, hvor aktørerne er med til at få processerne til at glide og hjælpe myndighederne med omfanget af testkapacitet og værnemidler.

Siden seneste uge har organet omfattet DI, Dansk Erhverv, Danske Rederier, konsulentvirksomheden McKinsey og Kammeradvokaten. Desuden danske virksomheder som Mærsk, Carlsberg og Novo. Alle stiller ifølge Rigspolitiet frit deres ekspertise til rådighed.

Flere politikere udtrykker over for Politiken en uforståenhed over for, at folketinget ikke er blevet orienteret om, at der sidder private aktører med i organet.

Læs også: Kendt it-mand valgt som bestyrelsesformand for Roskilde Festival




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer