Artikel top billede

Kæmpe-nederlag til Apple: Skal betale tre milliarder kroner i erstatning for patent-krænkelser

Apple har nu udsigt til en bøde på næsten tre milliarder kroner for en patentkrænkelse. Tech-giganten har netop fået afvist en appel ved den amerikanske højesteret.

Gennem ti år har Apple udkæmpet en patentkamp med VirnetX.

Nu har den amerikanske højesteret afvist iPhone-producentens appel om at undgå at skulle betale 440 millioner dollar - næsten tre milliarder kroner - til VirnetX for at krænke fire af selskabets patenter.

Det skriver CNN.

Tilbage i 2016 blev Apple tildelt en bøde på 302 millioner dollar for at krænke selskabets patenter. Bøden er siden vokset til 440 millioner dollar grundet renter og gebyrer.

Beslutningen blev opretholdt, da Apple forsøgte at få den omstødt i 2019. Det fik tech-giganten til at forsøge sig i den amerikanske højesteret som sidste udvej. Men heller ikke her havde Apple heldet med sig.

Tilbage i 2010 begyndte sagen, hvor VirnetX sagsøgte Apple for at krænke fire specifikke patenter til netværksteknologi, der blev brugt til Facetime på blandt andet iPads og iPhones.

Patenterne tilhørende VirnetX indeholder metoder til at aktivere og sikre realtids-kommunikation over internettet.

VirnetX er et holdsingselskab, der har licens til patenter til sikkerhedsteknologi. I øjeblikket ligger de inde med rettigheder til omkring 70 patenter i USA.

Du kan læse mere om sagen her: Apple skal betale milliarder for Facetime




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere