Artikel top billede

(Foto: Lynggaardhansenfoto.dk / Inge Lynggaard Hansen)

Aarhusianske CCI skifter navn: Forventer kraftig omsætnings-vækst efter flere års nedgang

Det aarhusianske softwareselskab CCI dropper sit navn, som selskabet har anvendt i henved 30 år.

Istedet bliver selskabet nu ‘rebrandet’, som det hedder, til Stibo DX, som altså bliver selskabets navn fremover.

Navnet kommer ikke ud af det blå, for CCI er ejet af Stibo-koncernen, der foruden CCI også tæller Stibo Systems, Stibo Graphic, Stibo Complete samt Stibo Ejendomme. Hertil kommer en række underliggende selskaber.

Moderselskabet Stibo Holding beskæftiger således sammenlagt omkring 1.000 medarbejdere. Selskaberne omsætter sammenlagt for et par milliarder kroner.

”Familierelationen til Stibo er et stadigt vigtigere forretningsparameter for os. Vi er en del af en fondsejet koncern med en høj solvens og en 225 år lang historie. Vores kunder, og markedet generelt, lægger stor vægt på, at vi har en stærk ejer. Det giver os mulighed for at holde et langsigtet fokus på innovation, kunderelationer og vores forretning generelt,” meddeler Dan Korsgaard, CEO i Stibo DX.

DX står for ‘digital experiences,’ meddeler selskabet.

CCI/Stibo DX har specialiseret sig i levering af redaktionel software til medievirksomheder. Selskabet har kontorer i Norge, Tyskland, USA og Bangladesh og hovedkontor i Aarhus.

Stibo DX’s omsætning er faldet løbende over de seneste år. Selskabet omsatte i seneste regnskabsår for 157 millioner kroner, hvilket var en nedgang på 2,44 procent i forhold til året før.

Indtjeningen faldt tilsvarende med 21 procent til 8,4 millioner kroner, viser regnskabet, som du finder her.

Men det vender nu, lyder det fra selskabet.

“I nuværende regnskabsår forventer CCI at øge sin omsætning med cirka 25 procent,” lyder det fra Aarhus.

“Væksten drives af virksomhedens nyeste softwareplatform CUE. Blandt de seneste ordrer er CUE-installationer til The Economist, det store polske tv-selskab TVN samt ikke færre end fem af Tysklands største mediehuse: Handelsblatt Media Group, Der Tagesspiegel, BNN, NOZ, og Verlagsgruppe Ippen. Alle har valgt CUE som platform for deres digitale transformation.”

Læs også:

Stibo-koncernens overskud er blevet barberet ned med 28 procent - men resultatet er stadig "tilfredsstillende"




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere