Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Tusindvis af ansatte i Region Syddanmark har haft adgang til patienters personfølsomme data i årevis

Tusindvis af medarbejdere i Region Syddanmark har i mere end fem år haft adgang til personfølsomme data på en halv million danskere.

Alle Region Syddanmarks 26.000 medarbejdere har i en periode på fem år haft adgang til en række personfølsomme data på godt en halv million danskere, der mellem 2013 og 2018 har besøgt Sygehus Lillebælt, skriver Ekstra Bladet.

Oplysningerne stammer fra aktindsigt i Region Syddammarks egen anmeldelse til Datatilsynet om forholdet, som blev indsendt i sommeren 2018.

Sikkerhedsekspert Peter Kruse kalder til avisen det for ‘fuldstændigt vanvittigt’ og han peger på, at de mange tusinder medarbejdere i regionen reelt har haft mulighed for at trække persondata og lignende ud på deres naboer og familiemedlemmer.

Region Syddammark oplyser til avisen, at der er en ‘teoretisk mulighed’ for, at data er blevet misbrugt.

“Der er ikke en stor risiko for, at nogen med onde hensigter kan gå ind og bruge det her til noget som helst, for det er meget svært at finde ud af, hvad man skal kunne med det,” siger lægelig direktør på Sygehus Lillebælt, Mads Koch Hansen, til avisen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere


Få fuldt udbytte af din Microsoft Dynamics 365 FO løsning

Få inspiration fra to spændende cases og viden om de tendenser, der giver dig helt nye muligheder for at optimere forretningen med Dynamics 365 FO.

13. marts 2025 | Læs mere






White paper
TIDSBEGRÆNSET KAMPAGNE: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner GRATIS.