Artikel top billede

(Foto: © EU 2016 / Lieven Creemers)

EU vil indføre tech-skat - også hvis resten af verden ikke vil være med

EU er klar til at gå solo med en særlig tech-skat, hvis det skulle vise sig, at resten af verden ikke vil være med, siger Margrethe Vestager.

EU er på vej med et udspil til en særlig tech-skat - uanset om resten af verden er med eller ej, siger EU-Kommisssionens næstformand, Margrethe Vestager, ifølge Børsen.

Frankrig har allerede indført en særskat på tre procent på den indtjening, som de store selskaber tjener på digitale tjeneste i landet.

Og en fælles-europæisk tech-skat står nu højt på Margrethe Vestagers liste.

“Jeg håber, vi kan finde en global aftale. Men hvis vi ikke kan det, så ja - så har vi intention om at handle selv. Præcis som vi ser, at individuelle medlemslande i EU gør det,” lyder det ifølge Børsen fra Vestager.

Hun har også i sit tidligere job som konkurrencekommissær flere gange slået på tromme for indførelse af en fælles skat på digitale ydelser.

Allerede i foråret 2018 blev ideen om en ny form for beskatning af de globale it-selskaber luftet af hende.

Dengang hed det, at en særskat skal sikre, at 'digitale forretninger betaler skat på en fair og vækstvenlig måde i EU.'

Det kan du læse mere om her: Her er forslaget: Sådan vil EU skrue ny digital skat sammen og stoppe it-giganternes skattefiduser.

Læs også:

EU satser på at have ny tech-skat klar inden årets udgang: Her er nøglepunkterne i det store udspil

Mette Frederiksen vil gå hele vejen: Klar til at indføre en ny skat på tech-giganter

Dansk it-kommission klar med 16 forslag: Vil have data ud af virksomheders hænder og indføre særlig tech-skat

Vestager skuffet over Danmarks holdning til særskat til tech-kæmper




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere