Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

Nets anmeldt til bagmandspolitiets for at misbruge sin dominerende position

Konkurrence- og forbrugerstyrelsen har anmeldt det nu Nets-ejet selskab Teller for at misbruge sin dominerende position.

Den danske betalingsgigant Nets er blevet anmeldt til SØiK, der i daglig tale er kendt som bagmandspolitiet.

Det oplyser Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen i en pressemeddelelse.

“Nets’ datterselskab, Teller, havde en dominerende position på markedet, og dermed havde virksomheden et særligt ansvar for ikke at skade konkurrencen.

Teller gav betydelige rabatter mod at kunderne skulle dække hele eller en betydelig del af deres indløsning af internationale betalingskort hos Teller. Det kunne gøre det svært for Tellers konkurrenter at komme ind på markedet,” skriver styrelsen.

Læs også: Konkurrencerådet anmelder Nets til politiet

Anklages for at give ulovlige rabatter
Datterselskabet Teller mistænkes for at have misbrugt sin position på markedet for betalingskortindløsninger i perioden 2012-2016.

Myndighederne mener at Teller har misbrugt rabatter til at holde konkurrenter ude af markedet for indløsning af betalingskort.

Allerede i 2018 blev Nets anmeldt til bagmandspolitiet for Tellers ageren på markedet, men Nets valgte med det samme at anke afgørelsen.

Vi er helt uenige i afgørelsen – både den juridiske præmis og det faktuelle grundlag afgørelsen er truffet på.

Markedet for betalinger har i en årrække været kendetegnet ved internationalisering, stigende konkurrence og faldende priser,” lød det dengang fra Nets til Børsen.

Læs også: Top-ledelsen i Nets kan have scoret store gevinster på aftaler, som nu er meldt til politiet

Men nu slår Konkurrenceankenævnet altså fast, at politiet skal undersøge sagen nærmere.

“Konkurrenceankenævnet har nu bekræftet, at Teller misbrugte sin dominerende stilling. Konkurrencerådet har besluttet, at sagen skal anmeldes til SØIK, og det vil vi nu gøre.”




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere