Artikel top billede

Styrelse bortviser tre nye personer i sag om formodet svindel med it-systemer

Bygningsstyrelsen har bortvist yderligere tre medarbejdere i en sag om formodet svindel med indkøb af iPads, der angiveligt blev forsøgt skjult på regninger fra Kemp & Lauritzen.

Bygningsstyrelsen forbereder nu at bortvise tre medarbejdere i en sag om formodet svindel med indkøb af it-udstyr. Det oplyser styrelsen i en pressemeddelelse.

I sagen formodes det, at blandt andet køb af iPads for 175.000 er blevet camoufleret på regninger fra el-installatøren Kemp & Lauritzen.

Så sent som i juni bortviste styrelsen fem medarbejdere i samme sag, og el-installatøren Kemp & Lauritzen har ligeledes tidligere bortvist fire medarbejdere i sagen.

Læs også: Kemp & Lauritzen bortviser fire ansatte efter mistanke om svindel med it-indkøb

Kan ende med politianmeldelse

Ifølge pressemeddelelsen vil styrelsen nu indlede afhøringer af de tre medarbejdere med henblik på bortvisning.

Det sker efter, at Kammeradvokaten har færdiggjort en undersøgelse sagen.

Styrelsen oplyser i pressemeddelelsen, at sagen kan ende med en politianmeldelse.

“Det er en alvorlig sag, og nu hvor Kammeradvokaten har sat punktum i sin undersøgelse af sagen, fokuserer vi på at gøre alt, hvad vi kan for at undgå gentagelser i fremtiden. Derfor har vi også bedt Deloitte gennemgå vore systemer og processer. Denne gennemgang har ikke afdækket væsentlige afvigelser i forhold til lignende styrelser," siger Rasmus Brandt Lassen, direktør i Bygningsstyrelsen, ifølge pressemeddelelsen.

Blev opdaget it-system

Svindlen blev ifølge Kemp & Lauritzen opdaget, fordi selskabets
it-systemer identificerede uregelmæssighederne.

“Jeg kan se, at der er nogle, som har forsøgt at omgå vores systemer, og vi kan se, at der er indkøbt noget it-udstyr, som er blevet faktureret videre til kunden som noget andet end det it-udstyr, som det i virkeligheden er,” sagde Peter Kaas Hammer, administrerende direktør hos Kemp & Lauritzen til erhvervsmediet Finans tidligere på året.

Ifølge Peter Kaas Hammer blev Kemp & Lauritzen opmærksom på sagen den 12. april 2019.

Læs også: It-systemer opdagede svindel i Bygningsstyrelsen: Telefoner og iPads blev skjult på regninger




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere