Artikel top billede

(Foto: Netcompany)

André Rogaczewski om stærkt forsinket skatte-system: “Fra den stol jeg sidder i, virker vores system”

“Fra den stol jeg sidder i, virker vores system,” siger Netcompanys direktør André Rogaczewski om forsinkelserne for Skats nye inddrivelsessystem, PSRM, som Netcompany skal levere.

Det er ikke leverandøren Netcompanys skyld, at Skattestyrelsens nye inddrivelsessystem PSRM står til at blive mere end et år forsinket.

Til DR siger André Rogaczewski, at den tekniske side af systemet virker, som det skal og som aftalt.

“Jeg kan bare sige, at fra den stol, som jeg sidder i, virker vores system,” siger han.

Det sker efter, at Rigsrevisionen torsdag i en ny rapport konkluderede, at PSRM, der skal erstatte skandalesystemet EFI, ser ud til først at kunne være helt klar til brug frem mod slutningen af 2020.

Det var oprindeligt planen, at PSRM skulle have været klar i begyndelsen af 2019.

Det kan du læse mere om her: Skats nye inddrivelsessystem står til at blive mere end et år forsinket: Kan først komme i brug tidligst i slutningen af 2020

Ifølge Rigsrevisionen er problemet især, at det tager meget lang tid at få koblet de såkaldte fordringshavere på systemet - altså de myndigheder, der har penge til gode, og som vil kradse pengene ind via systemet.

Det drejer sig om i alt cirka 800 offentlige kreditorer.

Skatteministeriet fortalte torsdag, at problemet her blandt andet skyldtes, at mange af de pågældende kreditorer selv skal udvikle nye it-systemer for at koble sig på PSRM-systemet.

André Rogaczewski siger til DR, at det er meget komplekst at integrere systemer med hinanden. Han siger, at det ‘går fremad.’

Læs også:

Skatteminister på vej med plan for problemramt it-skattesystem - men det kommer til at tage ‘flere år’ at få det i drift




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer