Artikel top billede

(Foto: Netcompany)

André Rogaczewski om stærkt forsinket skatte-system: “Fra den stol jeg sidder i, virker vores system”

“Fra den stol jeg sidder i, virker vores system,” siger Netcompanys direktør André Rogaczewski om forsinkelserne for Skats nye inddrivelsessystem, PSRM, som Netcompany skal levere.

Det er ikke leverandøren Netcompanys skyld, at Skattestyrelsens nye inddrivelsessystem PSRM står til at blive mere end et år forsinket.

Til DR siger André Rogaczewski, at den tekniske side af systemet virker, som det skal og som aftalt.

“Jeg kan bare sige, at fra den stol, som jeg sidder i, virker vores system,” siger han.

Det sker efter, at Rigsrevisionen torsdag i en ny rapport konkluderede, at PSRM, der skal erstatte skandalesystemet EFI, ser ud til først at kunne være helt klar til brug frem mod slutningen af 2020.

Det var oprindeligt planen, at PSRM skulle have været klar i begyndelsen af 2019.

Det kan du læse mere om her: Skats nye inddrivelsessystem står til at blive mere end et år forsinket: Kan først komme i brug tidligst i slutningen af 2020

Ifølge Rigsrevisionen er problemet især, at det tager meget lang tid at få koblet de såkaldte fordringshavere på systemet - altså de myndigheder, der har penge til gode, og som vil kradse pengene ind via systemet.

Det drejer sig om i alt cirka 800 offentlige kreditorer.

Skatteministeriet fortalte torsdag, at problemet her blandt andet skyldtes, at mange af de pågældende kreditorer selv skal udvikle nye it-systemer for at koble sig på PSRM-systemet.

André Rogaczewski siger til DR, at det er meget komplekst at integrere systemer med hinanden. Han siger, at det ‘går fremad.’

Læs også:

Skatteminister på vej med plan for problemramt it-skattesystem - men det kommer til at tage ‘flere år’ at få det i drift




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel