Artikel top billede

SKI er klar med it-udbud til en halv millliard til folkeskolerne

Staten og kommunernes indkøbsservice, SKI, er på udkig efter leverandører til en ordrer på en halv milliard. Udbuddet omfatter nye digitale læringsmidler til folkeskolen. SKI giver mulighed for at mindre virksomheder kan blive en del af millionudbuddet.

De danske folkeskoler kan se frem til nye, digitale læremidler til en værdi på knap en halv milliard kroner.

Det fremgår af et SKI-udbud, der viser at statens indkøbscentral er på udkig efter leverandører, der kan levere digitale læremidler til staten og de danske kommuner.

Udbudet løber over 10 år med mulighed for forlængelse og har en værdi på mellem 400 og 500 millioner kroner.

Læs også: Undervisningsminister Merete Riisager bekymret over kommunernes indkøb af skole-it: "Også mindre leverandører skal kunne skubbe sig ind på markedet og udfordre det bestående"

"SKI udbyder et dynamisk indkøbssystem for didaktiserede digitale læremidler til grundskolen. SKI og SKI’s abonnenter, kan benytte det dynamisk indkøbssystem frivilligt, og har således en ret til - men ikke en pligt til - at anvende systemet," står der i udbuddet.

SKI forventer at 100 virksomheder kommer til at byde ind på udbuddet, og derfor er da også mulighed for, at flere virksomheder kan vinde udbuddet.

Dermed giver SKI mulighed for at mindre virksomheder også kan blive en del af udbuddet.

Det fremgår samtidig af udbuddet, at de virksomheder, der vil give et bud på udbuddet, skal være klar til at komme med et prøveabonnement.

"Tilbudsgivere [skal] forvente, at skulle fremsende et prøveabonnement (vareprøve) til ordregiver i forbindelse med tilbudsafgivelsen," skriver SKI i udbuddet.

Læs også: Nu går kommunernes Social Pension-udbud i gang: KMD-løsning fortsætter frem til 2022




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere