Artikel top billede

Justitsminister Søren Pape fik intet at vide om alvorlig fejl i politiets it-systemer

Justitsminister Søren Pape Poulsen (K) blev ikke orienteret om alvorlig fejl i politiets overvågnings-systemer, selv om politiet havde kendt til fejlen i månedsvis.

Justitsminister Søren Pape Poulsen (K) blev ifølge Berlingske ikke orienteret om den alvorlige fejl i politiets behandling af danskernes tele-data, som fornylig kom frem.

Det skete selv om politiet havde kendt til fejlen i månedsvis.

Den betød, at der i hele syv år kan have manglet vigtige data i danske retssager.

Det kan du læse mere om her: It-fejl hos politiet kan have givet forkerte domme gennem syv år

De Konservatives pressetjeneste meddeler til avisen, at Søren Pape først fik kendskab til sagen mandag aften [i forgårs, red].

Politiet blev underrettet om, at der kunne være noget galt helt tilbage i november.

Det får fomand for Folketingets Retsudvalg, Peter Skaarup (DF) til at kritisere politiet. Han kalder fejlen for 'meget graverende.'

Ifølge Ritzau oplyser politiet, at fejlen kan være opstået, da politiet opdaterede det program, der anvendes til bearbejdning og rensning af de data, som politiet modtager fra de forskellige teleselskaber.

Fejlen kan have betydet, at der ved en fejl er blevet frasorteret for mange oplysninger.

Berlingske skriver, at 10.000 straffesager nu skal undersøges igen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere