Artikel top billede

(Foto: Vivino)

Kendt dansk vin-app taber over 50 millioner og har minus 120 millioner på egenkapitalen

Vivinos amerikanske moderselskab må holde hånden økonomisk under vin-appen frem til udgangen af 2019, efter et regnskab, hvor Vivino har tabt over 50 millioner kroner. Egenkapitalen har nu et minus på over 120 millioner kroner.

Selvom den kendte danske vin-app Vivino har nået 35 millioner brugere i løbet af 2018, fosser pengene ud af selskabet.

Selskabet leverer et underskud på 50,7 millioner kroner.

Dermed er underskuddet vokset betydeligt i forhold til 2017, hvor de røde tal viste 33 millioner kroner.

Vivino har endnu ikke formået at levere et overskud i appens snart niårige levetid.

De mange års underskud kommer til udtryk på selskabets egenkapital, der fra 2017 til 2018 er faldet fra et minus på omkring 70 millioner kroner til nu at udgøre et minus på 120,8 millioner kroner.

Derfor har Vivinos amerikanske moderselskab, Vivino Inc, i et 'letter of support' forpligtet sig til økonomisk at holde hånden under Vivino og sikre selskabets overlevelse til udgangen af 2019, fremgår det af Vivinos årsrapport.

Vivino-appen giver brugerne muligheden for at scanne brugernes vinflasker og på den måde få adgang til andre brugeres anmeldelse af de pågældende vine.

Appen kan også bruges til at tjekke vinpriserne, ligesom Vivino også fungerer som en handelsplatform.

Læs også: "De bestilte en ekstremt dyr og meget fancy fransk vin. Da jeg kom hjem, ratede jeg den på Vivino. Den fik halvanden stjerne"




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere