Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Google: Huawei-forbud kan blive en kæmpe sikkerheds-trussel for USA

Det amerikanske forbud mod Huawei kan i sidste ende blive en kæmpetrussel mod USA, lyder det fra Google, der er stærkt bekymret.

Det amerikanske forbud mod kinesiske Huawei kan i sidste ende blive en alvorlig sikkerheds-trussel mod netop USA.

Sådan lyder advarslen fra Google til den amerikanske regering, skriver Financial Times.

Google opfordrer til, at USA ikke fortsætter med at indføre handels-restriktioner mod Huawei.

Det sker efter, at den amerikanske regering med præsident Donald Trump i spidsen for nogle uger indførte en regel om, at amerikanske selskaber kun må anvende produkter fra eller sælge produkter til Huawei, hvis de får særlig tilladelse.

Det gælder blandt andet Android, som leveres af Google.

Det kan du læse mere om her: Google blokerer med omgående virkning for Huaweis brug af Android-licenser - se hvad det kommer til at betyde for dig

Google er især bekymret over udsigten til, at selskabet ikke vil kunne opdatere Android på Huaweis smartphones, men at Huawei på grund af forbuddet alene vil kunne anvende den mest simple udgave af Android.

Det vil nemlig kunne få Huawei til at udvikle sit eget styresystem til smartphones. Og det kan blive et kæmpeproblem, lyder det fra Google.

En Huawei-modificeret udgave af Android vil nemlig være uden for amerikansk kontrol og vil eksempelvis være meget nemmere at hacke, lyder det fra Google.

“Ifølge Google risikerer USA på grund af forbuddet at anspore til, at der skabes to typer Android-styresystemer: En original og en hybrid. Og hybridden vil sandsynligvis have flere bugs end Googles egen og vil dermed forøge risikoen for at blive hacket - ikke mindst af Kina,” lyder det fra en en kilde i Financial Times.

Læs også:

Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Huawei er klar med eget styresystem som Android-afløser til efteråret

Er Huawei truet på livet? Her er konsekvenserne af Google-forbud og amerikansk modstand

Huawei stormer frem: Her er verdens største smartphone-producenter lige nu - Apple åndes i nakken af endnu en kinesisk producent




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere