Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Huawei protesterer: Vil have domstol til at ophæve amerikansk forbud: "I dag er det telecom og Huawei. I morgen kan det være dit firma, din industri, dine kunder"

Huawei vil have en domstol til at ophæve det amerikanske forbud mod selskabets produkter, som Huawei mener er forfatningsstridigt.

Huawei mener, at det amerikanske forbud mod selskabets produkter er ulovligt.

Selskabet vil nu forsøge at få en amerikansk domstil til at ophæve forbuddet, som Huawei mener er i strid med den amerikanske forfatning.

Forbuddet blev udstedt i sommer, da den amerikanske kongres vedtog den såkaldte 2019 National Defense Authorization Act.

Det kan du læse mere om her: Nu er det lov: USA nedlægger forbud mod ledende kinesiske mobil- og netværksgiganter

Det kan få alvorlige konsekvenser for den kinesiske kæmpe, hvis produkter idag er tæt sammenvævet med mange amerikanske producenter.

Huawei samarbejder i dag med 1.200 amerikanske selskaber.

Det kan du læse mere om her:

Huawei har nu indleveret en begæring om, at 2019 National Defense Authorization Act bliver erklæret ugyldig som forfatningsstridig.

Forbuddet blev fornylig fulgt op af præsident Donald Trump, der placerede Huawei på den sorte liste.

Det kan du læse mere om her: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Huaweis juridiske chef, Song Liuping, meddeler ifølge Reuters, at Huawei er i gang med at gennemgå mulighederne for at slå tilbage mod forbuddene.

Han siger, at USA’s anvendelse af administrative beslutninger og lovgivning til at straffe et enkelt selskab ‘er en meget farlig præcedens.”

“I dag er det telecom og Huawei. I morgen kan det være dit firma, din industri, dine kunder,” siger han.

Læs også:

Rædselsuge for Huawei: Her er alle de internationale virksomheder, der boykotter selskabet

Google blokerer med omgående virkning for Huaweis brug af Android-licenser - se hvad det kommer til at betyde for dig

Huawei stormer frem: Her er verdens største smartphone-producenter lige nu - Apple åndes i nakken af endnu en kinesisk producent

"Huawei vil ikke have, at man begår en fejl. Det er helt ekstremt rigidt. Jeg har faktisk aldrig oplevet noget lignende. Så nej, jeg er slet ikke urolig for, at Huawei skulle spionere"




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer